späť

Nehľadajte peňaženku, je tu platenie mobilom!

 

Jeden z najjednoduchších spôsobov platenia je pomocou zariadenia, ktoré máme vždy po ruke – mobilom! Koho by to ešte pred desiatimi rokmi napadlo! Predstava, že mobil jednoducho namierime na terminál a jednoduchým odtlačkom prstu prebehne platba. Donedávna to bolo ešte sci-fi. Čísla ale hovoria jasne – platenie mobilom neuveriteľne rastie! Objemy transakcií sa medziročne zvýšili viac než 2x.

 

Sú medzi nami ale aj takí, ktorí sa tejto platobnej novinke bránia. Niekedy prevážia predsudky a celý proces nastavenia im príde komplikovaný, alebo preváži strach zo strápnenia. Poďme sa na mobilné platenie pozrieť detailne a pár predsudkov dať preč.

 

 

Čo to mobilné platenie vlastne je?
Mobilné platenie je druh elektronickej platby, ktorú vykonáte jednoduchým priložením mobilu k terminálu. Behom takejto platby sa neprenášajú skutočné údaje karty, ale iba tzv. „token“ – to je fiktívne číslo karty špeciálne vygenerované pre zariadenie, v ktorom je karta nahratá. Predajca sa tak k číslu karty vôbec nedostane a vaše údaje sú chránené.
Pri každej platbe vám príde upozornenie na uskutočnenú transakciu a na zostatok. Máte tak istotu, že platba skutočne prebehla a zároveň skvelý prehľad nad vlastnými financiami.

 

 

Čo takejto platbe musí prechádzať?
Máte stiahnutú apku? Okrem užitočných funkcií vďaka nej môžete ihneď po objednaní karty platiť mobilom pomocou virtuálnej karty. Samotnej platbe mobilom predchádza rýchla a jednoduchá aktivácia služby Google Pay alebo Apple Pay, ktorá je jednoduchšia, než sa môže zdať. Existujú dva scenáre, a to podľa značky mobilu.

 

Majitelia smart telefónov značky Apple si aktivujú kartu v aplikácii Wallet a veselo môžu potvrdzovať platby pomocou funkcie Apple Pay.
Pokiaľ iPhone nemáte, platenie telefónom inej značky môžete aktivovať vďaka Google Pay. Stačí si stiahnuť alebo aktualizovať mobilnú aplikáciu mBank, zobraziť podrobnosti o vybranej karte a pridať ju do systému Google Pay.
Po pridaní karty je telefón pripravený na platenie. Nezabudnite mať zapnutú funkciu NFC a mať predvolenú službu Google Pay alebo Apple Pay. A v neposlednej rade stačí telefón pri platbe s Google Pay do 50 EUR „rozsvietiť“ (pri platbe nad 50 EUR odomknúť) a potom už len priložiť telefón k terminálu ako klasickú platobnú kartu. V prípade Apple Pay je telefón potrebné odomknúť pre všetky platby.

 

 

Bezpečnosť na prvom mieste
Nielen, že je mobilné platenie veľmi jednoduché, patrí aj medzi najbezpečnejšie spôsoby platenia. Platby môžu byť zdĺhavé a komplikované, pri vyberaní peňaženky vám môže niečo vypadnúť z tašky a v strese ešte zabudnete PIN!
Vďaka biometrickému potvrdzovaniu platieb si ale na PIN stačí spomenúť pri výbere z bankomatu. Inak stačí jednoducho vybrať mobil z vrecka a platbu buď potvrdiť odtlačkom prstu alebo tzv. Face ID, teda pomocou overenia vlastnej tváre. Tieto tzv. biometrické údaje sú len a len vaše a nikto ich nemôže kopírovať, čo sa o PINe nedá povedať.

 

 

Preč s predsudkami!

  • Nastavenie mobilného platenia je zdĺhavé a komplikované – NIE! Tokenizácia karty zaberie cca 1 minútu a môžete ju okamžite používať, ani ju ešte nemusíte mať fyzicky doma!
     
  • Musím mať kartu vždy pri sebe, aj keď chcem platiť mobilom – NIE! Stačí mať aktivovanú funkciu Apple Pay alebo Google Pay a kartu aj s peňaženkou môžete nechať doma.
     
  • Pri platení mobilom nie je možné nastaviť limity – limity pri mobilnom platení platia rovnaké ako pri vašej platobnej alebo kreditnej karte. Naopak oceníte to, že vďaka biometrickému plateniu nemusíte zadávať PIN ako napríklad pri limite 50 EUR pri transakciách pomocou plastovej karty.
     
  • Platenie mobilom je návykové – ÁNO! To je bohužiaľ pravda. Akonáhle to raz vyskúšate hrozí, že už sa nikdy k plateniu kartou nebudete chcieť vrátiť.

 

 

 

tím mBank