späť

Čo robiť, aby začiatok školského roka nezruinoval rodinný rozpočet

 

Koniec prázdnin sa nezadržateľne blíži. Smutná správa je to hlavne pre školákov a peňaženky ich rodičov. Máme pre vás niekoľko tipov na to, ako ustáť nákup školských potrieb bez toho, aby to zabolelo vašu peňaženku.

 

Na to, ako zvládnuť každoročný nákup školských potrieb tak, aby vás to tak finančne nezabolelo, sme si pre vás pripravili pár tipov.

 

 

1. Urobte si vopred menší prieskum

Menšie papiernictva napríklad ponúkajú celú škálu školského vybavenia, väčšinou si zaň však priplatíte. Pri nákupe obdobných školských pomôcok možno mnohokrát výrazne ušetriť – stačí len vedieť, kam sa po ne vypraviť. Predtým, než vyrazíte na nákupy, si urobte zoznam pomôcok, ktoré potrebujete a porovnajte ceny v rôznych reťazcoch a obchodoch. Na nákupy potom vyrazte na istotu tam, kde je ponuka najvýhodnejšia. Pokiaľ nakupujete pre viac detí, navštívte  niektorý z veľkoobchodov, kde zoženiete väčšie balenie za výhodné ceny. Určite sa tiež pozrite na e-shopy, či nenájdete výhodnejšiu ponuku. Pri nich ale nezabúdajte pripočítať prípadné poštovné.

 

 

2. Pozrite sa na internetové bazáre

Mnoho školských pomôcok alebo učebníc je možné zohnať aj z druhej ruky. Vymeňte e-shopy za online bazáre, kde nájdete všetko od aktoviek, peračníkov cez učebnice až po vybavenie na výtvarnú výchovu či telocvik. Aj pomerne nové veci tak môžete nakúpiť za zlomok pôvodnej ceny. Len si treba dávať pozor na stále častejšie podvody na bazárových portáloch

 

3. Bazáre využijete aj na predaj

Online bazáre môžete využiť aj naopak. Pokiaľ máte doma školské pomôcky, ktoré už vaši školáci nevyužijú, napríklad z prvého stupňa alebo po prechode na strednú školu, predajte ich. Zbavíte sa tak zbytočných vecí, pomôžete ďalším rodičom a ešte si k tomu sami zarobíte na nákup nových pomôcok.

 

 

4. Zvážte, či podľahnúť módnym trendom

Trendy sa neustále menia a zo všetkých strán sa na vás aj vaše deti budú v obchodoch valiť. Zvážte, či školské batohy a peračníky s motívom najnovších akčných alebo animovaných filmov vaše deti po chvíľke neomrzia. Ich cena je často vyššia, no oveľa rýchlejšie sa okukajú – pri nákupe tak riskujete, že vás po pár mesiacoch budú deti prosiť o nové pomôcky s aktuálnejšími motívmi.

 

 

5. Držte svoje výdavky pod kontrolou 

V aplikácii mBank si môžete zobraziť analýzu histórie a skontrolovať si svoje výdavky.
Aplikácia vám sama roztriedi výdavky do kategórií a tak budete na prvý pohľad vedieť, koľko ste už za pomôcky pre svoje ratolesti minuli a napríklad aj to, kde by sa dalo nabudúce ušetriť.

 

 

6. Naučte deti zaobchádzať s peniazmi

Zjednodušte školákom cestu k samostatnosti s detským účtom alebo účtom pre mladých #navlastnetriko. Môžu si naň odkladať vreckové či peniaze z prvých brigád a vyskúšať si tak nákup školských pomôcok s rodičmi alebo si nákupy časom vybaviť úplne sami.

 

 

 

 

tím mBank

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas