Nakupovanie v e-shopoch
Príbeh zo života
Patrik, 22 rokov: „Predával som starý telefón na internetovom bazáre a prišla mi správa od záujemcu, že ho kúpi a peniaze mi pošle na kartu cez platobnú bránu, na ktorú mi poslal odkaz. Stránka vyzerala seriózne, tak som zadal údaje svojej karty a čakal na platbu. Ale namiesto toho, aby mi peniaze prišli, naopak, začali z mojej karty odchádzať…“
Na bazároch buďte extrémne opatrní
Nakupujete na online bazároch? V takom prípade by ste mali byť dvojnásobne opatrní. Čaká vás tam niekoľko typov nástrah:
- Predávajúci vám zaplatený tovar vôbec nepošle.
- Pri platbe na dobierku vám nedôjde zakúpený tovar ale napr. tehla.
- Predávajúci vám na zaplatenie za tovar pošle odkaz na falošnú platobnú bránu, prostredníctvom ktorej získa údaje o vašej karte.
Vo všeobecnosti odporúčame nakupovať na overených e-shopoch. Ak predsa len chcete na online bazári niečo kúpiť, mali by ste dodržiavať dve dôležité pravidlá:
- Vždy kontrolujte hodnotenie predávajúceho – ak narazíte hoci len na jedinú negatívnu recenziu, radšej si obchod rozmyslite.
- Plaťte ideálne v hotovosti pri osobnom prevzatí a skontrolovaní tovaru – ak to nie je možné, využite overené metódy ako je prevod alebo dobierka. Ak vám predávajúci ponúkne platbu prostredníctvom platobnej brány, obchod radšej ukončite.
- Pre prevod peňazí na váš účet potrebuje kupujúci poznať iba číslo vášho účtu. Ak od vás bude požadovať napríklad číslo vašej karty alebo e-mail a ďalšie údaje, ide pravdepodobne o podvod.
Takto vyzerá správne zabezpečený web:
Nakupujte len v e-shopoch, ktoré majú platný SSL certifikát
Ten zobrazíte tak, že rozkliknete v adresnom riadku symbol visacieho zámku, kliknete na tlačidlo „Zobraziť certifikát“. V okne uvidíte platnosť certifikátu a informácie o tom, kto ho vystavil a pre koho. Zabezpečenie webu ukazuje tiež v adresnom riadku samotný nápis https://. Písmeno „S“ znamená Secure, čiže bezpečné. Ak stránka obsahuje len http://, znamená to, že ide o nezabezpečenú stránku bez bezpečnostného certifikátu. Odtiaľ radšej rýchlo preč.
- Slovenský e-shop má obvykle doménu s koncovkou .sk, .eu, výnimočne .com.
- Ani koncovka .sk nemusí znamenať, že firma podniká na Slovensku! Sídlo firmy by malo byť na Slovensku, aby ste mali istotu, že prípadný spor bude spadať pod slovenskú jurisdikciu. Na webe musí mať e-shop zverejnené obchodné podmienky. Tie nájdete obvykle v päte stránky. V obchodných podmienkach zistíte, kto za e-shopom stojí (prevádzkovateľ e-shopu). Údaje následne môžete overiť s dátami z obchodného registra, obchodného vestníka alebo živnostenského registra.
- Seriózny slovenský e-shop by navyše mal zobrazovať všetky slovenské znaky, ako sú písmená s mäkčeňmi, dĺžňami a čiarky. Ak e-shop vyžaduje platbu prevodom na účet vopred a nepoznáte ho, je aj v tomto prípade potrebné zbystriť pozornosť a prípadne vyhľadať iný obchod, ktorý umožňuje platbu na dobierku.
- Nedôverujte ponukám, ktoré sú až podozrivo výhodné alebo atraktívne, ako sú napríklad pochybné súťaže o elektroniku alebo 90 % zľavy. Overte si, že ponuka nákupu neobsahuje skryté podmienky, ako je napríklad záväzok na predplatné.
- 3D Secure je služba, ktorá povolí platbu iba potom, keď ju autorizujete pomocou mobilnej autorizácie alebo SMS.
- Najbezpečnejším variantom sú e-shopy, ktoré technológiu 3D Secure podporujú. Spoznáte ich tak, že na stránke, kam vkladáte svoje platobné údaje, je niektoré z log technológie 3D Secure. To platí pre slovenské aj zahraničné weby. Je nutné podotknúť, že mnoho zahraničných serióznych e-shopov túto funkciu nepodporuje. Je preto nevyhnutné sledovať aj ostatné bezpečnostné prvky.
- Neuvádzajte svoje osobné údaje na nedôveryhodných stránkach, predovšetkým nikdy nezadávajte svoje bankové prihlasovacie údaje na cudzích stránkach.
- Na platobnú bránu by ste mali byť presmerovaný ihneď po dokončení alebo v procese zadávania objednávky. Nikdy neklikajte na odkazy pre prihlásenie do internet bankingu či na platobné brány, ktoré vám niekto pošle e-mailom alebo na ne narazíte na sociálnych sieťach. Mohli by ste tak naraziť na falošné stránky.
Ak v e-shope nakupujete prvýkrát, poučte sa zo skúseností ostatných. Na internete je mnoho portálov, ktoré obsahujú recenzie e-shopov. Pozrite sa napríklad na Heureka.sk alebo dtest.sk. Napríklad Slovenská obchodná inšpekcia zverejňuje na svojich stránkach zoznam rizikových e-shopov.
- Ak sa chystáte nakupovať na internete, je lepšie platiť z účtu, na ktorom nemáte všetky svoje úspory. V prípade, ak by niekto váš účet zneužil, neostanete tak bez prostriedkov. Pokiaľ ale nemáte viac účtov, nezúfajte.
- Poznáme jednoduché riešenie - eKartu. Ide o virtuálnu kartu, ktorá je oddelená od vášho účtu, a ktorú si jednoducho pár klikmi v apke dobijete potrebnou sumou. Ak by niekto aj vašu kartu zneužil, k prostriedkom na vašom účte sa nedostane.
Tip pre vás:
Je dobré vedieť, ktoré e-shopy majú uložené údaje o vašej karte. V apke sme pre vás pripravili super bezpečnostnú vychytávku, ktorá vám ich ukáže. Stačí, keď kliknete na Platby, otvoríte Históriu transakcií, vyberiete záložku Typ a zaškrtnete políčko Karta uložená u obchodníka, a hneď uvidíte, komu ste svoje údaje zverili. Potom už stačí len prihlásiť sa do e-shopov, ktorým svoje údaje sprístupniť nechcete, a kartu odobrať.