Príbeh zo života
Martin, 22 rokov: „Predával som starý telefón na internetovom bazáre a prišla mi správa od záujemcu, že ho kúpi a peniaze mi pošle na kartu cez platobnú bránu, na ktorú mi poslal odkaz. Stránka vyzerala seriózne, tak som zadal údaje svojej karty a čakal na platbu. Ale namiesto toho, aby mi peniaze prišli, naopak, začali z mojej karty odchádzať…“
-
Ak v e-shope nenájdete kontakty, ako je e-mail, telefón a adresa, zbystrite pozornosť.
-
Hľadajte tiež obchodné podmienky – má ich e-shop vôbec? Dávajú zmysel?
Ak e-shop nepoznáte, nemáte bez nich šancu zistiť, ako budú prebiehať reklamácie alebo vrátenie tovaru.
- Ak ste v e-shope prvýkrát, poučte sa zo skúseností ostatných. Na internete je veľa portálov, ktoré obsahujú recenzie e-shopov.
- Pozrite sa napríklad na dTest.sk alebo Heureka.sk. Navyše Slovenská obchodná inšpekcia vedie aktualizovanú databázu rizikových e-shopov.
- Seriózny e-shop vám ponúkne viac možností doručenia aj spôsobov, ako zaplatiť za objednaný tovar.
- Ak e-shop vyžaduje iba platbu prevodom na účet vopred a nepoznáte ho, je potrebné zbystriť pozornosť a prípadne vyhľadať iný obchod, ktorý umožňuje platbu dobierkou.
- Dnes už neplatí, že zámoček a „https“ označujúce zabezpečenie webu znamená, že vám nič nehrozí.
- Podvodníci si môžu zadarmo stiahnuť „bezpečnostné“ certifikáty a dať si ikonu zámočku, kam sa im zapáči.
- Nedôverujte ponukám, ktoré sú až podozrivo výhodné alebo atraktívne, ako napríklad pochybné súťaže o elektroniku alebo 90 % zľavy.
- Overte si, či ponuka na kúpu neobsahuje skryté podmienky, ako je napríklad záväzok na predplatné.
- Poznáme jednoduché riešenie – eKartu. Ide o virtuálnu kartu, ktorá je odpojená od vášho účtu a ktorú si jednoducho pár kliknutiami v apke dobijete na požadovanú sumu. Aj keby tak niekto vašu kartu zneužil, k prostriedkom na vašom účte sa nedostane.
- Nastavte si limity pre platby kartou na internete na nižšiu sumu. Nič to nestojí a v prípade zneužitia karty prídete len o toľko, koľko si nastavíte ako limit.
Tip pre vás: Uloženie čísla karty na stránkach predajcov vám môže zjednodušiť ďalší nákup, ale radšej ho ukladajte iba u tých overených a nikdy nie do prehliadača – databázy už niekoľkokrát unikli. V apke si môžete pomocou filtra skontrolovať, kde všade máte kartu uloženú.
Stačí, keď kliknete na Platby, otvorte Históriu transakcií, vyberte záložku Typ a zaškrtnite políčko Karta uložená u obchodníka, a hneď uvidíte, komu ste svoje údaje zverili. Potom už stačí prihlásiť sa do e-shopov, s ktorými svoje údaje zdieľať nechcete, a kartu odobrať.
Na bazároch buďte extrémne opatrní
Pri bazároch už dávno neplatí, že o peniaze príde len kupujúci, ktorému namiesto mobilu dôjde tehla v škatuli. Podvodníci sa totiž zameriavajú aj na predávajúcich. Objavte ich najnovšie triky:
Záujemca o tovar chce poslať peniaze vopred, nie na dobierku. Peniaze vám chce poslať cez kuriéra alebo platobnú bránu. Pošle vám odkaz, ktorý sa bude tváriť ako stránka dopravcu alebo platobná brána. Bude od vás chcieť, aby ste tam vyplnili údaje svojej karty, kam vám peniaze prepošle. Do mobilu vám potom príde upozornenie o platbe.
V domnienke, že ide o prichádzajúcu platbu za tovar, ju potvrdíte a už vás majú.
Kupujúci vám napíše, že mu nefunguje platobné tlačidlo a aby ste poslali e-mail. Potom vám príde správa, ktorá vyzerá ako oficiálna komunikácia bazára, že platba je na ceste a na vyzdvihnutie stačí zadať na platobnej bráne číslo karty. A už vás majú...
Ako pri predaji na bazári nenaletieť?

Keď sa ozve záujemca o váš tovar, nepodliehajte eufórii.

Skontrolujte si hodnotenie kupujúceho, ak to bazár umožňuje.

Nezdieľajte svoje citlivé údaje. Na poslanie peňazí musí stačiť kupujúcemu vaše číslo účtu.

Keď vám niekto „posiela peniaze“, nikdy nepotvrdzujte platbu. Takto to nefunguje