späť

Platiť viac za výber hotovosti? Poradíme, ako sa tomu vyhnúť

Určite viete, že s kartami mBank máte výbery nad 70 EUR zo všetkých bankomatov na svete bez poplatkov. Radi ponúkame služby, kde nemusíte platiť nič navyše a sme presvedčení, že je to tak správne. Bohužiaľ, nie všade to takto funguje. Radi vám ale poradíme, ako sa zbytočným poplatkom vyhnúť, ak potrebujete vybrať - či už doma alebo v zahraničí.

 
 

 

Aké nástrahy na vás pri výbere z bankomatu čakajú?

Poďme sa spolu pozrieť, kde na vás tieto nástrahy číhajú a ako ich obísť.

 

 

Poplatok za zobrazenie zostatku

Dnes svoj zostatok na účte jednoducho skontrolujete v mobilnej apke. Ale vedeli ste, že zistenie si stavu účtu cez bankomat býva spoplatnené? A práve toto začali využívať niektorí prevádzkovatelia bankomatov. K možnosti výberu hotovosti „prilepili“ službu zobrazenie zostatku na účte a inkasujú tak poplatok automaticky. Dokonca tento poplatok požadujú, aj keď transakciu zrušíte, stačí len stisnúť také tlačidlo.

 

Ako sa tomu vyhnúť? Odporúčame využiť iný bankomat alebo skúsiť bankomat „preklikať“ (bez kliknutia na toto tlačidlo), aby ste našli ponuku oddelených služieb.

 

 

 

Dynamická konverzia

Známa tiež ako DCC, čiže Dynamic Currency Conversion. V podstate ide o to, že vám pri platbe kartou alebo výbere hotovosti v zahraničí terminál alebo bankomat ponúkne možnosť zvoliť si menu, v ktorej chcete transakciu uskutočniť. Pohodlné, že? Hneď viete, koľko vás výber bude stáť vo vašej mene. Lenže, ono to tak úplne nie je. Ako to? Problémom je kurz, ktorý v takom prípade neurčujeme my ako banka, ale prevádzkovateľ terminálu. A ten je zvyčajne omnoho nevýhodnejší.

Kvôli dynamickej konverzii sa ale výberom hotovosti v zahraničí vyhýbať nemusíte. Stačí, ak v bankomate zvolíte lokálnu menu. Tak budete mať istotu, že sa vám z účtu odpíše suma odpovedajúca kurzu banky. A pre absolútnu istotu si v apke zablokujte platby s DCC úplne.

 


 

 

Poplatok za výber

Aj keď máte od svojej banky výber z bankomatu zadarmo, je možné, že vám bankomat poplatok zaúčtuje. Ide o tzv.  surcharge fee, kedy si poplatky účtuje prevádzkovateľ bankomatu a v zahraničí sa môžu niekedy vyšplhať aj na desiatky EUR! Dobrou správou je, že o poplatku vám dá bankomat vedieť vopred, takže úkon môžete ešte zrušiť. A ak chcete mať opäť úplnú istotu, môžete si spoplatnený výber zablokovať v mobilnej aplikácii mBank.

Upozorňujeme, že ak v appke zablokujete platby alebo výbery s DCC alebo zo spoplatnených bankomatov, môže dôjsť k zablokovaniu transakcie v prípade, že bankomat bude chcieť transakciu zaúčtovať s poplatkom alebo v EUR. V takom prípade odporúčame nájsť iný bankomat, ktorý poplatky alebo DCC využívať nebude či v mobilnej aplikácii mBank „vypnúť“ dané nastavenie karty, aby transakcia prebehla.

 

 

Na záver snáď už iba dodáme, že je škoda platiť, keď nemusíte. Budeme radi, ak vám týchto niekoľko informácií a tipov pomôže vyhnúť sa zbytočným poplatkom.