Platby a výbery z bankomatu mimo eurozóny

Od začiatku bojujeme proti absurdným poplatkom a neférovým finančným praktikám. Preto sme pre vás pripravili tipy, ako sa vyhnúť skrytým nástrahám spojeným s používaním platobnej karty.

 

Čo je to Surcharge fee a ako vás môže dobehnúť?

Surcharge fee je paušálny poplatok za použitie bankomatu, ktorý môžu účtovať prevádzkovatelia niektorých bankomatov v zahraničí tomu, kto nie je ich klientom a chce bankomat využiť. Najčastejšie sa poplatky účtujú v situácii, keď bankomat rozpozná, že ide o kartu vydanú v inej krajine.

 

Na obrazovke bankomatu sa pred potvrdením výberu zobrazí informácia, že transakcia bude spoplatnená nejakou sumou. To ale nie je suma, ktorú si podľa sadzobníka účtuje banka, ktorá kartu vydala. Je to dodatočný poplatok, ktorý z karty strhne prevádzkovateľ bankomatu pri výbere. Výška poplatku môže byť dokonca aj nad 5 EUR. To už je skutočne veľa, obzvlášť keď vyberáte viackrát.

 

Nie každý „cudzí“ bankomat vám bude chcieť tento poplatok účtovať. Ak sa na bankomate zobrazí informácia o poplatku za výber, skúste sa porozhliadnuť po inom bankomate, alebo radšej plaťte bezhotovostne kartou či telefónom prípadne hodinkami.

TIP mBank: Pre istotu si v mobilnej aplikácii zablokujte výbery kartou z bankomatov, pri ktorých sa účtuje dodatočný poplatok. Pozrite sa, ako na to.

o

1. Po prihlásení do aplikácie kliknite na „Produkty“, potom na „Karty“ a zvoľte si kartu, pre ktorú chcete tieto výbery zablokovať. Kliknite na ikonu „Viac…“

o
o

2. V ďalšom kroku kliknite na „Nastavenia karty“.

o
o

3. V časti „Bankomaty s poplatkom“ nájdete tlačidlo, ktorým tieto platby jednoducho zablokujete. Na rovnakom mieste ich môžete aj odblokovať, ak to niekedy budete potrebovať.

o

 

Čo je to DCC a ako vás môže vyjsť draho?

DCC (Dynamic Currency Conversion) je služba, ktorá vám pri platení na termináli alebo pri výbere z bankomatu v krajine mimo eurozóny ponúkne možnosť vybrať si, v akej mene transakcia prebehne.

 

To znie ako užitočná služba, však? Prečo platiť v cudzej mene, keď si môžete vybrať tú, ktorá je vám bližšia… A na to práve prevádzkovatelia terminálov a bankomatov spoliehajú. Keď si zvolíte inú než miestnu menu, transakcia sa prevádza podľa výmenného kurzu, ktorý určuje poskytovateľ zariadenia. Verte, že pre vás bude značne nevýhodný. Rozdiel zaúčtovaných súm môže byť až 12 % vo váš neprospech (zdroj: Stiftung Warentest z 2016).

 

Ak vám v krajine mimo eurozóny bankomat alebo terminál ponúka možnosť platby v eurách, alebo v miestnej mene, tak si vždy vyberte menu krajiny, v ktorej sa nachádzate. Tak budete mať istotu, že sa platená suma prepočíta kurzom vašej banky.

 

TIP mBank: Pre istotu si v mobilnej apke zablokujte platby kartou, pri ktorých sa využíva DCC.

Ak by ste si pri pobyte v zahraničí omylom vybrali EUR, transakcia bude odmietnutá a vy sa vyhnete nepriaznivému kurzu. To platí aj v situácii, keď obsluha zvolí menu za vás. Následne môžete transakciu opakovať a vybrať si menu, prípadne upozorniť obsluhu na správnu voľbu. Pozrite sa, ako na to.  

o

1. Po prihlásení do aplikácie kliknite na „Produkty“, potom na „Karty“ a zvoľte si kartu, pre ktorú chcete tieto platby zablokovať. Kliknite na ikonu „Viac…“

o
o

2. V ďalšom kroku kliknite na „Nastavenia karty“.

o
o

3. V časti „Platby s konverziou meny (DCC)“ nájdete tlačidlo, ktorým tieto platby jednoducho zablokujete. Na rovnakom mieste ich môžete aj odblokovať, ak to niekedy budete potrebovať.

o