späť

Je spoločný účet s partnerom dobrý nápad?

 

Láska je krásna, no akonáhle začnú veci naberať vážnejší spád, je potrebné odložiť ružové okuliare a pozrieť sa na veci s ráciom. Zdieľanie spoločných financií je dôležitý a závažný krok, o ktorom by ste sa s vaším partnerom mali poriadne porozprávať. Je nesmierne dôležité, aby mal pár systém, ktorý bude fungovať pre oboch. A práve pre udržanie prímeria vo vašom vzťahu vám dnes prinášame výhody a nevýhody, ktoré tento pomyselný míľnik vo vašom vzťahu prináša.

 

Spoločný účet v mBank si môžu – ako ináč, než spoločne – založiť dvaja spolumajitelia. Každý z nich k tomuto kontu môže získať vlastnú platobnú kartu. Spoločným sa môže stať aj účet, ktorý už u nás máte založený, a chcete sa oň podeliť. No keby sa obaja naši klienti rozhodli spojiť svoje financie, jeden z nich by musel svoje mKonto zatvoriť. To už je celkom zásadná téma na diskusiu. A ďalšia vec, na ktorú sa oplatí myslieť hneď na začiatku, je koniec spolumajiteľstva. S odvolaním jedného zo spolumajiteľov totiž musia súhlasiť obaja spolumajitelia, cez to vlak nejde. Viac podrobností sa dočítate v našich obchodných podmienkach.

 

Zaujala vás táto možnosť? Potom si doma podrobne spíšte všetky pre a proti, ako sme to pre vás pripravili my.

 

 

Výhody

 • Viac prehľadnosti – pohyb  príjmov a výdavkov je na jednom účte
 • Lepšia transparentnosť vo vašich mesačných nákladoch a príjmoch
 • Stmelenie vášho vzťahu v zmysle „čo je moje, to je tvoje“
 • Úspora na poplatkoch, ktorým sa ale pri pravidelnom používaní mKonta vyhnete tak ako tak
 • Spoločná kreditná karta? Tak to môžete dvojnásobne usilovať o rôzne bonusy za jej užívanie!
 • Možnosť vybavenia dodatkovej kreditnej karty (limit využíva majiteľ a dodatková karta sa hodí pre žiadateľa bez aktuálneho príjmu, napríklad na rodičovskej dovolenke)
 • Ak je treba uhradiť nejakú dôležitú platbu,  úhradu môžu kontrolovať dvaja ľudia

 

 

Nevýhody

 • Spoločné financie sa môžu stať pôvodcom hádok
 • Je možné, že darček pre vášho partnera už nebude takým prekvapením kvôli výpisu, ktorý je spoločný
 • V prípade rozchodu bude ťažšie rozlíšiť medzi vašimi a partnerovými financiami
 • Čiastočná strata súkromia

 

 

Pokiaľ nemáte záujem o plné zdieľanie spoločných financií prostredníctvom spoločného účtu (dvaja spolumajitelia), ešte je tu možnosť disponenta. Ako majiteľ účtu máte možnosť prostredníctvom splnomocnenia umožniť manipuláciu s finančnými prostriedkami až 4 osobám. Existujú dva typy splnomocnenia: všeobecné a špeciálne, odlišujú sa vo svojom rozsahu. Vďaka všeobecnému splnomocneniu môže disponent nakladať s prostriedkami v rovnakom rozsahu ako majiteľ účtu, ale s výnimkou úkonov ako zrušenie účtu, výpoveď zmluvy, zriadenie úveru a vydanie pokynu k ďalšej platobnej karte. Špeciálne splnomocnenie umožňuje disponovať  prostriedkami na účte výhradne prostredníctvom platobnej karty. Všetky podrobnosti o disponentoch sa môžete dočítať na našom webe.