späť

Nenechajte sa pri výbere alebo platbe v zahraničí zbytočne pripraviť o peniaze

 

Stalo sa vám niekedy, že sa vás bankomat alebo platobný terminál v zahraničí opýtal, či chcete platbu zaúčtovať v miestnej mene, alebo v eurách? Pokiaľ áno, narazili ste na službu dynamic currency conversion (DCC). Viete, ako v takom prípade postupovať, aby ste sa sami zbytočne nepripravili o peniaze? Máme pre vás jednoduchý návod, a navyše super vychytávku – ako prvá banka na slovenskom trhu umožňujeme blokáciu týchto nevýhodných platieb a výberov. Najprv si ale poďme vysvetliť, čo to DCC vlastne je.

 

 

Predstavte si, že stojíte pred bankomatom v zahraničí a chcete si vybrať hotovosť. Na obrazovke sa zobrazí hláška „Chcete čiastku zaúčtovať v zahraničnej mene, alebo v eurách?“ a vidíte čiastku v eurách a aj čiastku v zahraničných korunách aj so zmenným kurzom. Väčšina z nás si asi zvolí eurá, pretože je pre nás známa a predpokladáme, že je kurz výhodný. Ale pozor!

 

Dávajte si pozor na možnosť zaúčtovania platby v miestnej mene alebo s prepočtom na eurá.

 

Prevádzkovatelia služby väčšinou spoliehajú na to, že pokiaľ o DCC nemáte znalosť, zvolíte si menu, ktorá vám je bližšia. Ak ste Slovák v zahraničí, s najvyššou pravdepodobnosťou si zvolíte eurá, na ktoré ste zvyknutí aj doma. Čiastka v tejto mene je pre vás jednoducho prehľadnejšia.

 

 

Pokiaľ si zvolíte domácu menu, zaúčtuje sa vám síce zobrazená čiastka, ale výmenný kurz určuje poskytovateľ terminálu alebo bankomatu. A verte, že taký kurz je pre vás s najväčšou pravdepodobnosťou dosť nevýhodný. Pokiaľ by ste si zvolili čiastku v zahraničnej, použil by sa kurz vašej banky. Rozdiel v zaúčtovaných čiastkach môže byť až 10 %.

 

 

To ale nie je jediná nástraha, ktorá na vás v zahraničí číha. Ešte sa môžete pri výbere z bankomatu stretnúť s tzv. surcharge poplatkom. Ide o dodatočný poplatok, ktorý si účtuje správca bankomatu a strhne vám ho rovno z karty.

 

 

Nemusíte ale prepadať panike. Oba tieto poplatky si môžete v appke mBank jednoducho zablokovať!

 

 

Aj napriek tomu majte vždy na pamäti, že pokiaľ vám bankomat alebo terminál v zahraničí ponúka možnosť platby v eurách alebo v cudzej mene, je potrebné zvoliť zahraničnú menu! Tak budete mať istotu, že sa útrata prepočítava kurzom vašej banky a vy neprídete kvôli nevýhodnému kurzu o peniaze.