späť

Správca financií – kontrolujte svoje výdavky v internetbankingu


Máte aj vy z času na čas ten pocit, že vaše ťažko zarobené peniaze nejako rýchlo odchádzajú preč? A že vlastne ani neviete kam? Zažívame to najmä v období pred výplatou. Veď nenadarmo sa hovorí, že je niečo „dlhé ako týždeň pred výplatou.“ V internet bankingu mBank existuje nástroj, ktorý vám dá odpovede na mnohé otázky týkajúce sa vášho rodinného rozpočtu. Volá sa správca financií.

 

 

Je logické, že väčšina ľudí nakupuje najmä v období, keď má na svojom účte najviac peňazí. Potvrdzujú to aj štatistiky obchodníkov, ktoré hovoria, že najviac sa nakupuje v období výplat, najmenej v období pred výplatami. Faktom tiež je, že pokiaľ si nerobíme štatistiku, na čo počas mesiaca míňame, nemáme prehľad o tom, na ktoré položky sme minuli viac, „ako bolo potrebné.“ Tým pádom nedokážeme povedať, či sa v našom rozpočte dá nájsť nejaká rezerva v prípade, že ju potrebujeme.

 

 

Kontrolovať si svoje výdavky je potrebné

Z mnohých strán počúvame, že by sme mali šetriť, vytvárať si finančnú rezervu pre prípad straty zamestnania či nepredvídateľnej udalosti. Pre mnohých je to však utópia, keďže žijú od výplaty k výplate.  Týchto ľudí potom rady o potrebe sporenia dokážu akurát tak rozčúliť. Veď, „kto pozná moje financie lepšie ako ja,“ však? Lenže, v mnohých z týchto prípadov (samozrejme ani zďaleka nie vo všetkých) ide najmä o to, že nemajú prehľad o svojich výdavkoch. Vedia len, že celý ich príjem minuli. A sú presvedčení, že len na potrebné veci.

 

Akonáhle ale poslúchnu radu finančných poradcov a začnú si robiť prehľad o svojich každodenných výdavkoch zistia, že na niektoré oblasti minuli viac, ako si mysleli. A potom začnú rozmýšľať, ako to zmeniť.

 

Výdavky si môžete kontrolovať napr. vytvorením jednoduchej tabuľky, napríklad v exceli. Stĺpce budú predstavovať kategórie výdavkov (napríklad jeden stĺpec nazvite potraviny, ďalší drogéria, potom oblečenie, úvery, zábava,...) a riadky jednotlivé dni v mesiaci. Každý deň si zapíšte, koľko ste minuli v jednotlivých kategóriách. Na konci mesiaca získate prehľad o štruktúre vašich výdavkov.

 

Existuje však aj oveľa jednoduchší spôsob. Stačí používať internet banking od mBank, ktorého užitočný nástroj „Správca financií“ takýto prehľad robí priebežne za vás.

 

 

Správca financií vám poskytne podrobný prehľad o výdavkoch a príjmoch

Správca financií mBank obsahuje tri základné funkcie:

  • triedenie výdavkov
  • analýza histórie
  • rozpočty

 

 

Triedenie výdavkov

Táto funkcia zabezpečuje automatické triedenie vašich výdavkov. Ku každej platbe systém zaradí podľa obchodníka či inštitúcie, ktorej ste platili, niektorú z kategórií – napríklad potraviny a drogéria, oblečenie a obuv, pohonné hmoty, vzdelávanie a podobne. Veľkou výhodou je, že si každý tento  výdavok dokážete v internet bankingu upravovať a nastaviť pre neho vlastnú, ešte presnejšiu, kategóriu. Správca financií umožňuje priradiť desiatky rôznych kategórií. Vy tak môžete sledovať presne to, čo má najväčší zmysel práve pre vás. Zároveň, ku každej položke si môžete vytvoriť poznámku, vďaka čomu aj o rok budete vedieť, na čo konkrétne ste minuli. Napríklad v akej hodnote ste pred rokom kúpili darčeky na Vianoce vašim synovcom či neteriam.

 

 

Analýza histórie

Vďaka tejto funkcii si rýchlo a jednoducho dokážete vyfiltrovať vaše výdavky podľa jednotlivých kategórií za určité obdobie. Aby bol ten prehľad čo najrelevantnejší, je dôležité, aby ste si vždy dobre zadefinovali kategóriu výdavku (triedenie výdavkov).

 

 

Rozpočty

Správca financií vám umožňuje tiež sledovanie plánovaných výdavkov na položky v jednotlivých kategóriách. Ak ste analýzou histórie napríklad zistili, že míňate príliš veľa na oblečenie, nastavte si maximálnu hranicu, ktorú by ste nechceli prekročiť a správca financií vám v každom okamihu ukáže, koľko vám ešte ostáva do naplnenia vášho limitu.

 

 

Plaťte bezhotovostne

Správca financií je skutočne veľmi užitočný nástroj, ktorý pomôže získať podrobný prehľad o príjmoch aj výdavkoch a nájsť tak potenciálne rezervy kde usporiť. Dokáže však pracovať len s dátami, ktoré má k dispozícii v internet bankingu, nedokáže sledovať vaše platby hotovosťou. Plaťte preto čo najviac bezhotovostne. Okrem získania relevantných informácii o vašom míňaní ochránite aj svoje zdravie v čase aktuálnej pandémie, keďže bezhotovostné platenie je omnoho hygienickejšie ako hotovostné.

 

Ak však budete potrebovať hotovosť, pri každom výbere z bankomatu si v správcovi financií vytvorte poznámku, v ktorej uveďte, na čo ste vybraté peniaze minuli.