späť

Ako na bezpečnú letnú dovolenku

Určite veľmi dobre viete, ako si letnú dovolenku vychutnať plnými dúškami. My ale vieme, ako počas nej neplatiť zbytočné poplatky, ako chrániť osobné údaje a ako sa vyhnúť nevýhodným kurzom. Preto ešte pred cestou mrknite na našich pár tipov.

 

Zabudnite na zmenáreň

Pamätáte na časy z mladosti, kedy dovolenka začínala čakaním v zmenárni? Verte, že túto položku môžete zo svojho dovolenkového bucket listu vyškrtnúť. Na platby aj výbery vám bude stačiť platobná karta k mKontu. Môžete s ňou vyberať zadarmo zo všetkých bankomatov na svete (pri výbere aspoň 70 Eur).

 

 

Majte prehľad

Predpokladáme, že telefón si so sebou na dovolenku pribaliť nezabudnete. Avšak dajte si pozor, aby ste v ňom mali aj apku mBank . Vďaka nej budete mať vždy prehľad o zostatku na účte, môžete si ľubovoľne meniť limity na karte alebo napríklad využiť menovú kalkulačku, vďaka ktorej budete vždy vedieť, koľko vás nákup bude stáť.

 

 

 

Pozor na DCC

Možno ste sa už niekedy v zahraničí stretli s tým, že vám pri platbe kartou alebo výbere z bankomatu terminál ponúkol možnosť zaúčtovania platby v eurách namiesto miestnej meny (koruny, chorvátske kuny, švajčiarske franky a pod.). Takáto služba sa nazýva DCC (Dynamic Currency Conversion)  a základné pravidlo je: nikdy nevoľte eurá. Pokiaľ totiž vyberiete konverziu (tj. eurá), transakcia bude zaúčtovaná výmenným kurzom poskytovateľom bankomatu alebo terminálu, a ten pre vás rozhodne nebude výhodný. V niektorých prípadoch by ste mohli zaplatiť pokojne o 10 % viac ako pri transakcii v miestnej mene.

 

 

Buďte pripravení na vreckárov

V zahraničí by ste mali byť extrémne ostražití na „vreckárov“. Peňaženku, mobil a ďalšie cennosti noste na bezpečnom mieste (rozhodne nie vo vrecku nohavíc alebo prednom vrecku pri batohu). Čo ale robiť, keď zistíte, že vaša platobná karta neleží v peňaženke? Správna odpoveď je: zapnúť mobilnú apku mBank a kartu si dočasne zablokovať. Len tak budete mať istotu, že s ňou nikto nezaplatí. A pokiaľ budete mať šťastie a zistíte, že ste ju len nechali na hoteli, jednoducho ju zase odblokujete a môžete s ňou platiť ďalej.

 

 

Poplatky (ne)zastavíte

Mnoho bánk a poskytovateľov bankomatov účtuje zahraničným platobným kartám poplatok za výber. Väčšina ľudí na to ale príde až po tom, čo sa im poplatok strhne z účtu. Čo s tým? V apke nájdete jednoduchú funkciu, vďaka ktorej môžete výbery zo spoplatnených bankomatov „vypnúť“.  Stačí jedno tlačidlo a poplatok nemá šancu. Transakcia sa potom zamietne a vy máte možnosť nájsť iný bankomat, u ktorého vyberiete hotovosť zadarmo.

 

 

Verejná wi-fi sa nemusí vyplatiť

Ak si chcete v zahraničí skrátiť čas surfovaním na internete, tak dávajte pozor, na koho sieť sa pripájate. Ak sa využívate verejnú wifi , nikdy neviete, kto je vlastníkom spojenia a radšej sa vyvarujte zadávaniu citlivých dát (číslo karty, prihlasovacie heslá a pod.) do prehliadača. V takom prípade vždy radšej využite mobilné dáta a na kontrolu zostatku na účte radšej mobilnú apku mBank.

 

 

Zadné dvierka

Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch… Nehody, úrazy či ďalšie zdravotné problémy môžu na dovolenke stretnúť každého a oplatí sa na ne byť pripravený. Aby náklady za ošetrenie nezruinovali váš rodinný rozpočet, dohodnite si pre istotu cestovné poistenie.