Nástrahy wi-fi
Príbeh zo života: Deravá wifina
Jozef, 53: „Chalani v reštaurácii mi dali super tip na darček pre manželku, tak som si povedal, že ho rovno objednám. Pripojil som sa k verejnej wi-fi, čo majú v reštaurácii zadarmo, a objednal to z mobilu. Keď som sa ráno zobudil, zistil som, že mi niekto z účtu poslal platbu do zahraničia vo výške 4 000 EUR. To bola teda moja snaha pekne drahá…“
Úroveň zabezpečenia verejných wi-fi je ťažké zistiť. Riaďte sa preto jednoduchými bezpečnostnými zásadami a používajte ich len na čítanie správ a podobne. Pri používaní aplikácie internet bankingu, pri platbe kartou v e-shopoch dôrazne odporúčame používať vlastné mobilné dáta. Tam máte istotu, že vás pri komunikácii s bankou nikto nesleduje.
6 bezpečnostných zásad pri používaní wi-fi
- Pripájajte sa len k wi-fi, ktoré sú označené ako zabezpečené.
- Na verejných wi-fi nikdy nepoužívajte svoje kľúčové účty a prihlasovacie údaje, ako je heslo do internet bankingu či k vášmu e-mailu.
- Pri platení používajte len platobné brány, ktoré umožňujú dvojfázové overenie (3D Secure), napríklad autorizáciu pomocou mBank aplikácie alebo SMS.
- Nikdy nepoužívajte rovnaké heslo pre všetky svoje účty.
- Majte v zariadení kvalitný antivírusový program (ochrana internet bankingu býva síce u väčšiny poskytovateľov za príplatok, ale za tú istotu to stojí).
- Používajte radšej aplikáciu mBank, než internetový prehliadač. Aplikácia garantuje platnosť bezpečnostného certifikátu.
- Pri nastavovaní svojho routera či modemu sa poraďte s technikom, čo sa týka úrovne jeho zabezpečenia. Ak router nastavujete sami, dbajte na to, aby k vašej wi-fi bolo skutočne silné heslo(malo aspoň 8 znakov, veľké i malé písmená, číslice i špeciálne znaky, napríklad znak „&“. Nemalo by obsahovať diakritiku.)
- Jedným z najdôležitejších zabezpečovacích prvkov je šifrovanie – s technológiou WPA2 sa k vám nikto bez znalosti hesla nepripojí. Existujú tiež staršie verzie šifrovania, ktoré routery ponúkajú. Dôrazne odporúčame vyhnúť sa starému šifrovaniu WEP.
- Ako ďalší ochranný prvok môže slúžiť možnosť skryť meno vašej wi-fi (tzv. SSID). Ak zvolíte v nastavení routera možnosť skrytia SSID, okoloidúcim ani vašim susedom sa vaša domáca wi-fi v zozname dostupných wi-fi nezobrazí. Ak sa však budete k wi-fi chcieť pripojiť vy, budete musieť zadať presný názov SSID. Väčšina routerov má pre vstup do nastavenia heslo 1234, admin či nejakú podobnú kombináciu. Také zariadenie je možné ľahko napadnúť. Po vybalení zariadenia východiskové heslo ihneď zmeňte.
Zabezpečiť svoj mobil a počítač proti útokom je rovnako dôležité ako nevyužívať verejné wi-fi. Odporúčame nainštalovať si antivírusové programy. Kvalitné antivírusové programy každý deň aktualizujú svoju databázu škodlivého kódu, ktorý sa novo vyskytne na internete. Niektoré z nich tiež kontrolujú aktivitu na domácej wi-fi sieti a umožňujú použiť pre internet banking špeciálny zabezpečený internetový prehliadač.