Príbeh zo života
Michaela, 43 rokov: „Keď som si konečne našetrila na nový telefón, rozhodla som sa ten starý predať. Tak som ho dala do továrenského nastavenia a odniesla do bazáru. Lenže som nemala nastavené šifrovanie dát, takže na mňa po niekoľkých dňoch začali vyskakovať informácie, že sa niekto pripája k účtu. A dokonca mi aj začali chodiť správy s fotografiami, ktoré som mala uložené v telefóne. Toto už nikdy nechcem zažiť.“
Pri obstaraní telefónu by ste si mali rovno nastaviť aj zámok, aby ste mali istotu, že sa vám do mobilu nikto cudzí nedostane. Je niekoľko typov zámkov:
- Biometria, teda odtlačok prsta alebo sken tváre je najpohodlnejší a najbezpečnejší zámok
- Gestá/znaky predstavujú menej bezpečný spôsob, kombinácií je totiž len obmedzený počet, a navyše prsty na displeji zanechávajú stopy, z ktorých možno kód „rozlúštiť“
- Heslo je bezpečná forma zámku, ale nie je také komfortné ako priloženie prsta alebo sken tváre
- Kombinácia hesla a biometrie je ideálna – keď sa zle vyspíte a telefón vás nespozná, heslo je dobrá záloha
- Šifrovanie prevedie dáta z mobilu do nečitateľnej podoby – sú čitateľné len vtedy, keď telefón odomknete zvoleným spôsobom.
- V telefónoch s iOS je šifrovanie súčasťou klasického zámku, pri zariadeniach s Androidom treba šifrovanie zapnúť ručne v nastaveniach.
TIP: Ak telefón predávate, nezabudnite dáta zašifrovať. Prevedenie do továrenského nastavenia je síce dobrý začiatok, ale šikovný heker tieto dáta dokáže obnoviť. Ak budú zašifrované, tak z nich nič „nevyčíta“
- Investujte do antivírusového programu – ideálne typu NextGen Antivirus (NGAV). Dokáže zabezpečiť zariadenie omnoho lepšie ako tradičné antivírusy, a navyše dokáže predvídať útoky.
- Máte iPhone? Skontrolujte si, či máte zapnutý firewall. V telefónoch s Androidom nie je firewall automaticky súčasťou operačného systému, ale oplatí sa kúpiť si ho spolu s antivírusovým programom.
- S každou aktualizáciou vývojári píšu, čo opravili. A to môže byť návod pre hekerov, kde sú slabé miesta pôvodnej verzie aplikácie.
- Zvážte, aké oprávnenia svojim aplikáciám udeľujete. Skutočne potrebuje mať apka na nákup oblečenia aj prístup k vašim hovorom, správam a fotografiám?
- Neinštalujte si aplikácie z odkazov v SMS v štýle „Nainštalujte si najnovšiu aplikáciu na nákupy a získajte zľavu 70 %“ alebo „Bola nájdená kritická zraniteľnosť aplikácie, na opravu si nainštalujte túto aplikáciu.“
- Nepripájajte sa na verejné wi-fi, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Radšej vždy použite svoje mobilné dáta.
- Na verejnom wi-fi radšej nezadávajte svoje citlivé údaje, ako sú prihlasovacie údaje, heslá, číslo platobnej karty a podobne.